#200 – Árnyékos kampány | Azeri kereszt | Lepontozott felvételi
A Mecseki Müzli kiválogatja neked, amit Pécsről tudnod kell és tudni érdemes a héten.
Ez most csak ízelítő. Ha tetszik és mindig a teljes hírlevelet szeretnéd, akkor válts előfizetésre!
#aszerk.
Én tényleg szeretném már lazább, nyáriasabb témákkal megtölteni a hírlevelet! Ennek egyelőre kevés nyoma van, de hamarosan úgyis jönnek a csökkentett üzemmódú hetek. Addig is kitartást!
Üdv,
Ervin
#hájper
Ismét megszaporodtak a helyi kormánypárti árnyékmédiák. Nyilván már a 2026-os választásra készülnek. De mielőtt az új belépőkkel foglalkoznék, jöjjön egy kis visszatekintés. Van mire.
Olyan nívós időszaki kiadványokra kell emlékezni, mint az alig néhány hónapig, valamiért éppen a 2024-es önkormányzati választás hajrájában csúcsra járatott Pécsi Sztorik. A választás másnapja óta már nem jelent meg újabb, botrányosnak beállított pécsi sztori, egészen egyszerűen elfogytak a történetek. A Hír TV-ből idevezényelt – és ki tudja milyen forrásból működő – oldal „riportere” azóta visszaejtőernyőzött a propaganda fősodrába.
A helyi nyomtatott sajtóban is voltak az első pillanattól hiánypótlónak tűnő projektek: elég csak a Mediaworks/Dunántúli Napló kiadásában megjelenő City7 Magazin pécsi mutációjára gondolni. A bulvárba csomagolt lejáratást egy évvel a 2022-es választás előtt indították, de egy héttel utána már nem jelent meg a magazin. Nem tartom valószínűnek, hogy ezt a drága és idejétmúlt formátumot visszahozzák, a Bama/DN magában is elketyeg a szokásos színvonalon.
Szerencsére vannak kísérletezőbb hecckiadványok is. Ilyen például az Otthonom Pécs, ami egyik napról a másikra lett lokálpatriotizmust árasztó hobbioldalból aljas propagandaeszköz. Ahol riportekedést is imitáltak, szigorúan a megafonos kézikönyvhöz ragaszkodva. Követőik felét el is vesztették. Az utóbbi időben viszont az eredeti, saját tartalom gyártásáról szinte teljesen lemondtak, úgy tűnik, hogy Őri László csapata más irányba tereli az energiákat.
Az új belépőkkel érkező újdonság, hogy egyre kevesebb erőforrást és szakmai hozzáértést sikerül erre a frontra csoportosítani. Próbálkozások persze vannak, lesznek és ilyennek tűnik a néhány hete felbukkant, impresszum nélkül működő #frisspécs is, ami leginkább a helyi KDNP-hez (illetve annak az ifjúsági szervezetéhez) kötődhet. Érdekesség, hogy a kormánypárti Pécs Aktuál kiadója nemrég le is foglalta a frisspecs.hu domaint. Az oldal egyelőre nem működik, de addig is érdemes a közösségi médiás bejegyzéseiket átfutni. A posztokat mesterséges intelligencia szövegezi, ami még nem lenne nagy baj, de azokat emberi intelligencia nem nagyon ellenőrzi. Így sokszor bődületes baromságok is kikerülnek. Egyszer vásárcsarnok-felújítást hallucinálnak, máskor közlekedési csomópont átalakítást. És előfordul, hogy a posztban benne marad egy-egy ChatGPT hivatkozás is.
Egy másik, valamivel ravaszabb kezdeményezés a Mecsek24, ami inkább a Fideszhez köthető. Ők egy kicsit eltérő utat választottak és a detektorok szerint – minden sablonosság ellenére – a szövegeket nem mesterséges intelligencia írja. A hirdetések pedig pörögnek. Kíváncsian várom, hogy itt mikor lesz egyértelmű a megafonos szál és szándék, a jelek és összefonódások már most is érzékelhetőek.
#nagykötőjel
– CÓRESZ: Egy friss polgármesteri határozat szerint a város költségvetési rendeletében meghatározott, intézményi dolgozóknak járó cafetéria juttatás kifizetését elhalasztják 2025. október 31-ig. Az ok: nincs elég bevétel. Ez gyakorlatilag minden közalkalmazottat, köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló munkavállalót (óvódapedagógusok), egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló foglalkoztatottat (EEI), valamint a Csorba Győző Könyvtár, a Janus Pannonius Múzeum és a Pécsi Kulturális Központ munkavállalói béren kívüli (cafeteria) juttatását érinti, ami nettó 200 000 Ft/fő/év. Ezt két egyenlő részletben kellene kifizetni, de a város pénzügyi helyzete miatt nincs erre most lehetőség. A határozat július 14-én született, az idei első kifizetéseknek július 15. és 31. között kellene megtörténnie.
– NEMGYALOG: Egyre esélyesebb, hogy 2024 tavasza után a sofőrök most ismét akciózni fognak a Tüke Busznál. A Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ) július 27–28. napokra munkabeszüntetést tervez. Dobi István szakszervezeti vezető szerint ugyanis a cég vezérigazgatója úgy tájékoztatta őket, hogy idén nincs esély a februárban beígért 6+3,5%-os béremelés második szakaszára. Erről részletesebben itt írtam (#197).
– PROBLÉMATÉRKÉP: Változatos jelzések kerültek fel Pécsről, Baranyából a Tisza Párt kongresszusán elindított online problématérképre. Foglalkoztatás, utak állapota, szeméthegyek.
Bár ez a módszer az aktivizálásra valóban jó lehet, de ahogy arra Dull Szabolcs a gyorselemzésében rögtön rámutatott: a problématérkép „kiválóan vizualizálja a közszolgáltatási gondokat, de azért kétélű fegyver, mert Magyar Péteren és a Tisza-kormányon egy esetleges kormányváltás után könnyen számon lehet kérni, mikor oldja meg azokat. Miközben egyszerre ennyi, különféle problémát nincs kormány, amely meg tudna oldani.”
Hasonló kampányfogással a pécsi Fidesz is próbálkozott, amikor – egy kormányzati pénzekkel kitömött álcivil szervezettel összefogva – bemutatták Pécs Közösségi Térképét (#90). Megkérdeztem Csizmadia Péter fideszes frakcióvezetőt, hogy miért nem frissül már másfél éve az oldal, de egyelőre nem válaszolt.
Ahogy arra most Telex is rámutatott, hasonló, de kifinomultabb rendszer már több, mint egy évtizede működik. Viszont a Járókelőnek Pécsen is van gazdája (Emberség Erejével), így aki problémát észlel a városban szerintem inkább erre az oldalra kattintson. Már csak azért is, mert a Tisza és a helyi Fidesz problématérképével szemben a bejelentési és ügykövetési folyamat teljesen átlátható.
– KICSIT: Hoppál Péter ismét érzelmi hullámvasútra ültette a közönségét, mikor azerbajdzsáni villámlátogatása során „másfél éve teljesen felszabadított Karabah”-ról írt. A kommentekben rögtön többen is rávilágítottak, hogy a helyzet nem olyan egyszerű és csodás, mint amilyennek azt a pécsi politikus, kormánybiztos leírja. A 444.hu megírta, hogy Hegyi-Karabah Köztársaság 2024-ben szűnt meg hivatalosan, miután az örmény, keresztény lakosság etnikai, vallási tisztogatástól tartva elmenekült és a terület irányítását teljes mértékben a muzulmán azeriek vették át. Hoppál ezután némileg módosított az eredeti bejegyzésén és a Telexnek annyit elismert, hogy „kicsit egyoldalúnak, azeri szempontúnak tűnhetett”. Bocsánatot nem kért, pedig az országgyűlés örmény nemzetiségi szószólója erre szólította fel, tudatlannak nevezve Hoppált.
#bezzeg
Jövő szerdán (júl. 23.) derülnek ki a felvételi ponthatárok, a Széchenyi téren is lesz eredményváró Pont Ott Parti. Üröm az örömben, hogy egy év alatt 558-cal csökkent a Pécsi Tudományegyetemen az állami finanszírozású férőhelyek száma, ahogy erről már januárban is beszámoltam (#174). Míg a 2024-es felvételi eljárásban még 6308 állami támogatott hely volt a PTE-n, addig idén már legfeljebb csak 5750 felvételizőnek lesz lehetősége így továbbtanulni.
Az eduline.hu most arra hívja fel a figyelmet, hogy a tendencia országos és a legtöbb helyet a gazdaságtudományi képzésektől vették el. A legnagyobb mértékben Pécsen, ugyanis tavaly még 800, idén már csak 202 hellyel számolhatnak. Más karok esetében valamivel nőttek a keretszámok. A probléma enyhítéseként jelenthették be az MBH karrierindítót. A program 100 költségtérítéses formában felvett hallgató első két félévének a tandíját vállalja át és az ösztöndíjak odaítélése a felvételi pontszám alapján történik.
#bezzeg a Szegedi Tudományegyetemen – ahol 596-ról 219-re csökkent a gazdasági képzésre felvehető állami finanszírozottak száma – alapítványi ösztöndíjat hirdettek meg. Ezt 250 önköltséges képzésre felvételt nyerő hallgató kaphatja meg, a konstrukció pedig hasonló, mint Pécsen. Illetve van néhány fontos különbség. Szegeden az alapítványi ösztöndíj költségeit a Kulturális és Innovációs Minisztériummal (KIM) kötött szerződés fedezi. Ráadásul az alapítványi ösztöndíj az alap képzési időn felül (legfeljebb) még két félévig kapható.
#holmiez
Tegnap az Instagramon, ma a hírlevélben. Hol van és mi ez?