#163 – Sértett sérthetetlen | Felmelegített ügy | Dokumentált betegség

Share
#163 – Sértett sérthetetlen | Felmelegített ügy | Dokumentált betegség
Avantgard? Upcycling? There I fixed it?

A Mecseki Müzli kiválogatja neked, amit Pécsről tudnod kell és tudni érdemes a héten. 


#aszerk.

Egészen döbbenetes közgyűlésen vagyunk túl. Még mindig nyalogatom a sebeimet és még veszélyességi pótlékot sem kapok. Szeretném hinni, hogy a helyi közélet nem csak ebben a mederben tud folyni! A tét nélküli trollkodás és a magabiztos mikromenedzselés ebben a ciklusban már biztosan nem lesz elég. Igaz, hogy a konstruktív ötletelésre és együttműködésre is volt példa, de annak az eredménye teljes káosz lett. Az első stressztesztek után remélem, hogy többen felismerik saját felelősségüket, lehetőségeiket, képességeiket! És mások valós motivációt. Mindenkinek ez biztosan nem fog menni, de egy szűk többségnek talán igen...

Üdv,
Ervin


#közgyűlés

Csupán hét napirendi ponttal, de mégis nettó három órán át tartott az új önkormányzati ciklus első rendes közgyűlése. A teljes műsort (mert az volt) előterjesztések, felszólalások szerint itt lehet visszanézni, míg az önkormányzati PécsMa írásos élő közvetítése itt olvasható vissza, az én tudósításom itt olvasható. Most a lényeget és a legérdekesebb pillanatokat sorolom itt:

  • A módosított szervezeti és működési szabályzat az előterjesztő, azaz Péterffy Attila szerint nem csak új bizottsági rendszert vázol fel, amiben civil szakértők munkájára is számítanának, de több apró, technikai jellegű, jogharmonizáció miatt szükséges módosítást is tartalmaz.
  • A Fidesz nem nyújtott be módosító javaslatokat, a kormánypárti képviselők nem is ültek le érdemben tárgyalni erről a polgármesterrel, mert szerintük Péterffy csak diktátumokat közölt velük.
  • A polgármester szerint a Fidesznek dolgoznia kellene, de azért sem tettek konkrét javaslatokat, mert tudják, hogy azokat nem szavazná meg a testület.
  • Talabér Ádám (Mindenki Pécsért) javaslatait nagy többséggel támogatta a közgyűlés, a Mi Hazánk néhány javaslatát pedig már korábban befogadta a polgármester.
  • A mi hazánkos Varga Tamás mégis nemmel szavazott, mert szerinte ez nem volt elég. De azt is elmondta, hogy a Fidesz hozzáállását, szándékait sem tudná támogatni, mert azzal a kormánypártok a bizottságokon keresztül leuralnák a várost.
  • Az egyórás vita után, egy szavazat híján (kormánypárti 11 tartózkodás, 1 mi hazánkos nem) végül nem ment át az előterjesztés, így a múlt heti kudarcos alpolgármester-választás után most az új szmsz-t sem sikerült elfogadtatni. 
💡
Miért fontos az szmsz? Ez a dokumentum határozza meg az önkormányzat működési a kereteit, a bizottságok és a polgármester hatásköreinek egy részét is. Minden újonnan felálló testületnek felül kell vizsgálni és ha a politikusoknak nem sikerül kiegyezni, akkor egy újabb törvényességi eljárás végén a kormányhivatal tesz majd rendet. A pécsi jegyző, Lovász István szerint, ha nincsenek bizottságok, akkor sok döntéshez egész egyszerűen össze kell hívni a közgyűlést, ami lassítja az ügymenetet. Egyelőre viszont, mivel sok mindenről átruházott hatáskörben a polgármester vagy a jegyző is dönthet, így fennakadás nem lesz.

Read more

„A képzelet szab határt...” – Mi van, ha tényleg határt szab?

„A képzelet szab határt...” – Mi van, ha tényleg határt szab?

Szürke májusi szombat, hideg esőben átfagyott lábak és ebédről megmaradt gombás pizzaszeletek. Kiscsoportos foglalkozás, a résztvevők általános iskolás gyerekek. A téma emberi jogok, azon belül részvételiség és szólásszabadság. Azt szeretem a legjobban a moderátorkodásban, hogy hiába készülök fel ugyanúgy, sosincs két egyforma alkalom. Akkor sem, ha ugyanazt a módszert használom,

„Ez lenne az igazi demokrácia; mindenki a saját maga meggyőződésével is együtt tudjon élni a másikkal” – beszélgetés Vincze Csillával

„Ez lenne az igazi demokrácia; mindenki a saját maga meggyőződésével is együtt tudjon élni a másikkal” – beszélgetés Vincze Csillával

Pécs egyik legfontosabb közösségi terébe, a Nevelők Háza Egyesület által működtetett Civil Közösségek Házába látogattunk el a közelmúltban. Az ügyvezető elnöki és kulturális szervező szerepet betöltő Vincze Csillával egy interjú keretein belül beszélgettünk, miközben a ház sokszínű tereit is bejártuk. Vincze Csillát bájos segítője, Zengő kutyus is elkísérte. Szántó Dóra