Vagyunk és ez jó – Nyitott programokkal ünnepel a tizenöt éves pécsi Waldorf iskola
Kétnapos eseménysorozattal ünnepli tizenöt éves jubileumát a pécsi Mandulafa Waldorf Általános Iskola, október 4-én és 5-én. Az évfordulóról és a közelgő programokról az intézmény három egykori alapítóját, jelenlegi pedagógusát kérdeztük.
„Ez a legjobb dolog, amit szerintem adhatunk a gyerekeknek, hogy Waldorfba járhatnak. Nincs kétségem afelől, hogy ez kell a világba. Nagyon sokszínű a tanári kollégium, mindenki más indíttatásból jön ide, és együtt kell megformálnunk azt, hogy mit jelent a mi Mandulafa Iskolánk, hogy mi az, amiben együtt tudunk lenni amentén, hogy a Waldorf alapelveket hordozzuk” – mondta Frey Hajnalka.
A pécsi Waldorf története a kétezres évek elejére nyúlik vissza. Az első helyi kezdeményezés nem sokkal az első magyarországi Waldorf-iskola megalapítása után indult, majd esett szét. A második kezdeményezés sem volt sikeres, azonban általa létrejött a Hármas Egység Pedagógiai Alapítvány, amely közhasznú alapítványként a Waldorf-pedagógia népszerűsítését és iskola, óvoda alapítását tűzte ki célul. A Mandulafa Waldorf Iskola első osztálya 2009 őszén a Bánki Donát Utcai Általános Iskolában indult el, amely évente egy-egy új osztályteremmel és egy tanári szobával szolgált az alternatív iskola számára. Néhány év alatt kinőtte magát a közösség, így végül a városvezetés által megkaphatták az istenkúti épületet, valamint a mellette lévő művelődési házat is. Mai helyén 2014 óta működik a Mandulafa Waldorf Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint tagóvodájaként az Istenkúti Waldorf Óvoda.
Az közös ünnepekből kiemelkedik idén a jubileum
„Az intézményalapítás egy nagyon hosszú és nehéz folyamat, amiben sokszor vannak kudarcok, de ez a fajta összekapcsolódás örökre összekovácsolt minket, értővé tett minket egymás iránt, mert sok mindenen túljutottunk együtt. A mi elgondolásunk szerint nem egy intézményt alapítottunk, hanem egy lényt segítettünk létrejönni. Az óvoda és az iskola is egy lény, aminek együtt adtunk életet” – mesélte Somorjai Eszter.
A Waldorf alulról jövő szerveződésként a mai napig szociális kísérletnek számít, pedagógiája alapján pedig a kéz, a szív és a fej iskolájának is nevezik, mivel a gyerekek testi, lelki és szellemi lényét egységesen fejleszti, megteremtve ezzel a mozgás, az érzelmek és a gondolkodás egyensúlyát. A Waldorfra nevelésművészetként is tekintenek, amely emberképét Rudolf Steiner embertanából meríti. Ezen intézményekben a tanítás elsősorban nevelést jelent, ahol az általános iskolában az osztálytanító nyolc évig kíséri a gyerekeket. A tanítás pedig a diákok belső szükségleteitől, életkorukból fakadó igényeitől függ.
„Engem a közösség érzése mellett az a meggyőződés hozott ide, hogy az akkor még hároméves gyerekemnek az a fajta közeg, amibe itt bekerül, jó lesz, mivel az ő ütemében fogja a fejlődését elősegíteni” – mondta Bod Krisztina.
A Waldorf iskolákban az alkotás, a művészet központi szereppel bír, így például a rajz szinte minden órán jelen van, az éneklés és a zene pedig áthatja az egész tanítási napot. Emellett meghatározóak az évkör ünnepei, a természet évszakonkénti változásai is. A közös ünnepek sorából pedig kiemelkedik idén az iskola 15 éves alapításának évfordulója.
„Ahogy a Waldorfban az évkör ünnepeit együtt ünnepeljük a közösség szintjén, ezen a jubileumon is fontos, hogy meg tudjunk állni, összejönni, ránézni arra, amit létrehoztunk és valami olyat csinálni, ami megemeli ezt a közöset. Ezért van az, hogy készülünk erre az október első hétvégi rendezvényre. Szeretnénk nagyobb körben is hírül adni itt Baranyában, hogy vagyunk és ez jó, hogy aki eddig nem hallotta vagy nem láthatta, az is tudjon kapcsolódni” – mondta Frey Hajnalka.
Szerző: Kapás Réka