#246 – Utolsó ülések | Beteljesült jóslatok | Átadott staféták

A Mecseki Müzli kiválogatja neked, amit Pécsről tudnod kell és tudni érdemes a héten.

Megosztás
#246 – Utolsó ülések | Beteljesült jóslatok | Átadott staféták
...az nincs, de szponzorálni így lehet.

#aszerk.

Az e heti hírlevél alcíme, mottója, összegzése egy nagy „NA, UGYE”, is lehetne, de ennél részletesebben fejtem ki, hogy miben volt és miben lesz igazam. Kicsit lejjebb.

Üdv,
Ervin


#közgyűlés

A szezon utolsó közgyűlése mellőzött szinte minden izgalmat: hatalmas egyetértésben, komolyabb viták nélkül darálták le a képviselők az amúgy nagyrészt csak technikai jellegű napirendi pontokat. A teljes közvetítés itt visszanézhető, az önkormányzati PécsMa tudósítása itt olvasható. Fontos döntések azért születtek és érdekesebb mozzanatok is voltak, én csak ezeket sorolom.

Költség 

Megemelik a város folyószámla-hitelkeretét 1,5 milliárd forinttal, hogy a város likviditási gondjait orvosolni tudják. A pénzt év végéig vissza kell fizetni, várhatóan erre elég is lesz a szeptember közepéig befolyó iparűzési adó bevétel. A napirendi pont vitájánál két fontos infó derült ki mellékesen: az idei évben reálisan nem számolnak a szolidaritási hozzájárulás kivezetésével, de számítanak arra, hogy Volvo-perben megítélt összeg beérkezzen a kasszába. 

Mizu fizuk

Módosították a város szervezeti és működési szabályzatát annak érdekében, hogy ne emelkedjenek a képviselői illetmények. Eddig a 2025 eleji polgármesteri illetmény 25 százaléka adta a képviselői fizetések alapját, erre jöttek rá a bizottsági tisztekért, tanácsnoki posztokért járó bónuszok. A képviselők így bruttó 1 millió forint körül keresnek. A képviselői alapdíj 2027. július 1-jéig változatlan marad. A napirendi pontnál képviselői kérdésre a polgármester pontosan elmondta, hogy mennyit utal vissza havonta az önkormányzat számlájára: 269 268 Ft-ot.  A saját fizetéséről négy képviselő nem tudott szavazni: Cziráki Attila, Fogarasi Gábor, Háber István Ervin és Varga Tamás egyáltalán nem vett részt a közgyűlésen.

Lakásrendelet

Hatalmas egyetértésben lett új lakásrendelete (előterjesztés) a városnak, ami másfél-kétéves egyeztetési folyamat után jött létre. A feladatot egy külön bizottság koordinálta, Sajgó György (Momentum) elnökségével, civil szervezetek bevonásával. Az volt a cél, hogy az önkormányzati lakásgazdálkodás idejétmúlt, zavaros, igazságtalan állapotát rendezzék. A keretet egy új szervezet az önkormányzati tulajdonú Pécsi Lakásgazdálkodási Nkft. adja majd, aminek a működésébe – a politikusok elmondása szerint – biztonsági garanciákat építettek. A cél a felelős és fenntartható gazdálkodás, a kintlévőségek kezelése és folyamatok összehangolása ugyanis eddig lényegében három szervezet foglalkozott ezekkel a feladatokkal. 
A közgyűlésen olyan civilek is elmondhatták a kritikáikat, akik a rendelet kidolgozási folyamatában is részt vettek. Reményeik szerint a közeljövőben, szociális szempontok alapján tovább alakíthatják az új rendeletet. 

Minimix

  • Egy EU-s projektnek köszönhetően a Hullámfürdő 6-os út melletti szakaszán egy függőleges zöldfalat alakítanak majd ki, hogy javítsák a terület mikroklímáját. (előterjesztés)
  • Osztalékot vesz ki a város PÉTÁV-ból és Pécsi Vagyonhasznosítóból, így 374 millió forinthoz jut a költségvetés, amivel a működési nehézségeket enyhítik. A Bóbita Bábszínház finanszírozási problémáin a ZSÖK saját büdzséjéből segít 33 millió forinttal. (előterjesztés)

Bár a hírlevél jelentős részben ingyenes, a készítése időbe és pénzbe kerül. Ha tetszik, amit olvasol és még sok ilyet szeretnél, akkor kérlek, válts előfizetésre! Már havi 1790 Ft-ért mindig a teljes hírlevelet kapod, és segíted fenntartani a helyi független újságírást! Garantálom, hogy erre a jövőben is szükség lesz.

ELŐFIZETEK!

#csak1kép

Zsolnay-pecsétes ivókút a Citrom utcában. Működik. A mázas kerámiakút tervezője Fürtös György szobrászművész volt. A Zsolnay-gyár az 1970-es és 1980-as években rengeteget készített ezekből, az egész országban lehetett találkozni velük, de mára csak kevés maradt működőképes állapotban. Eltörtek, elromlottak. A pécsi, működő ivókutak listája itt található – Fotó: Gűth Ervin

#nagykötőjel

– SZÜRPRÍZ: A fideszes Őri László úgy mondott le baranyai közgyűlés elnöki posztjáról és jelentette be, hogy teljesen visszavonul a politikától, hogy ott sem volt. A csütörtöki testületi ülésen, az egyik alelnök, Dunai Péter olvasta fel a néhány soros bejelentést. Ami nem volt meglepetés, hiszen Őri a múlt héten törölte a Facebook-oldalát, majd hétfőn a fideszes Bama hasábjain köszöntek vissza az ex-elnök visszavonulásával kapcsolatos gondolatai. A cikkből az is kiderült, hogy várhatóan Nagy Csaba veszi át a helyét. Ha valakinek ez a forgatókönyv ismerős, ne csodálkozzon, hiszen pont ezt vázoltam az előző hírlevélben (#245). 

Ha valóban ez lesz, akkor a következő lépések:

  • a megüresedett mandátumra a Fidesz–KDNP jelöli Nagy Csabát, 
  • ezt a Területi Választási Bizottság jóváhagyja,
  • összeül a fideszes többségű közgyűlés, felesketik, majd megválasztják elnöknek a politikust.

A megyei közgyűlésen – amit valamiért ezúttal nem lehetett online követni – nem derültek ki további részletek és az ülést vezető helyettes, érdemben nem válaszolt az ellenzéki kérdésekre. Schwartz-Kiefer Patrik (VAN) arról is beszámolt, hogy több témában is próbált információkat szerezni, de Dunai egész egyszerűen úgy csinált, mintha meg sem hallotta volna. 


– STAFÉTA: A PTE tanévzáró ünnepi szenátusi ülésén Miseta Attila, két ciklus után leköszönő rektor a számvetésében – a kötelező körök mellett – ismét kritizálta az elmúlt évek oktatáspolitikáját, az egymásnak ellentmondó koncepciókat és utalt arra, hogy a modellváltás nem volt éppen önkéntes. És, bár ezüst tálcán kínálták, mégsem sikerült minden ígéretet betartani. Problémaként említette az EU-val felvállalt konfliktusokat, a források elapadását, és azt, hogy a kutatásban „öcsibácsi alapon” osztották a támogatásokat. Misetát július 1-jével Fábián Adrián, a jogi kar korábbi dékánja váltja, aki bemutatta az új rektori vezetés tagjait, így Tamasikné Helyes Zsuzsanna, tudományért és innovációért felelős rektorhelyettest. Fedeles Tamás általános rektorhelyettes marad, de ő viszi tovább az oktatási portfóliót is, míg Horváth Attilának a feladata a stratégiai tervezés és a gazdálkodás új alapokra helyezése lesz. Zámbó Alexandra vezeti majd a rektori hivatalt. Fábián a beszédében azt hangsúlyozta, hogy érzi a támogatást, de senkitől sem várja ezt el magától értetődően, viszont azt kéri, hogy senki se akadályozza az intézményi, közösségi célokat. 
Az ünnepi szenátusi ülés előtt a testület már a következő időszakra készülve hozott döntéseket, így 

  • megszűnik a rektori követi pozíció (Lengvárszky Attila),
  • átalakul a rektori vezetés struktúrája (kabinet helyett hivatal, igazgatóságok),
  • és megszűnik a kancellár egyetértési joga („bizonyos kérdésekben”).

Utóbbi talán a legérdekesebb fejlemény, ezzel ugyanis egy politikai kinevezett (a fideszes Decsi István kancellár/kurátor) jogosítványaiból vettek el az új rektor javaslatára.


#bezzeg

A mohácsi Duna-híd és a bicsérdi ipari park melletti pártállástól független, széleskörű összefogást sürget Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egy véleménycikkben. A kampányban a Fidesz pécsi pártállástól független, széleskörű jelöltjét többször nyíltan támogató kamarai elnök hosszan sorolja a régió elszalasztott gazdaságfejlesztési lehetőségeit, évtizedek óta elmulasztott infrastrukturális beruházásait és rámutat a Budapest és vidék, centrum és periféria ellentétre. Félrevezetőnek állítja be a híd brutális túlárazásáról és megalapozatlanságáról szóló cikkeket. Ráadásul Síkfői „savgyarmat stílusú lejáratást” emleget az ipari parkot övező aggodalmak, vagyis 

  • a jó minőségű termőföld beáldozása, 
  • a vízbázis féltése, 
  • a helyi érdekek, vélemények figyelmen kívül hagyása, 
  • és a tervezett beruházást évekig övező titkolózás kapcsán. 

Síkfői szerint Pécs esetében akkuiparról szó sem volt (ezt a polgármester többször cáfolta), ráadásul szerinte a technológiai fejlesztéseknek köszönhetően a „lakossági ellenállás is csökken”. A kamarai elnök tényként kezeli az M9 Mohácsot és Pécset érintő nyomvonalát és attól tart, hogy az M60 folytatása sem épül meg Barcsig. Ezeknek, valamint az ipari park fejlesztésének az elmaradása szerinte újabb évtizedekre vetné vissza a régió gazdaságát, így összefogásra szólít fel: a helyi vállalkozások nevében. 
A szövegben elhelyezett tévedéseknél, csúsztatásoknál, vádaskodásnál és az önreflexió fájó hiányánál is érdekesebb az időzítés. Az írás megjelenése előtt egy nappal Debrecen fideszes polgármestere #bezzeg éppen az év ráeszmélését mutatta be egy videóban. Síkfői szavaival élve: „savgyarmat stílusú lejáratás” volt ez a javából, ugyanis arról beszélt a polgármester, hogy az egyik, a helyiek megkérdezése nélkül, aggodalmaik ellenére odatelepített akkuipari beruházónál súlyos környezetszennyezés történt. Egy olyan beruházásról van szó, amit ők vittek oda, és egy olyan incidensről, amivel a helyi civilek évek óta „riogattak”. 
Aztán egy nappal később, azaz csütörtökön egy újabb baleset is történt – egy másik debreceni akkumulátoripari létesítményben. Az a savgyarmatos-lejáratós fajta. 
Mindez pedig jól illusztrálja, hogy az elmúlt évek gazdaságpolitikája, amit Síkfői tovább szeretne vinni, pontosan hová is vezet.


#hájper

„A megújulás nem szakítás az eddigi értékekkel, hanem azok megerősítése korszerűbb formában” – írja friss közleményében az évek óta orbánista propagandagépezetként működő Mediaworks. A pr-sablonokkal telezsúfolt szövegnek azért van tartalmi része is: augusztustól a még megmaradt megyei napilapok – köztük az Új Dunántúli Napló – már csak hetilapként jelennek majd meg, szombatonként. Az egyáltalán nem meglepő fejlemény gazdasági hátterét részletesen bemutatja a G7 cikke. A zuhanó eladási számokról május végén írtam (#241). A bejelentett strukturális változások mögött zajló személyzeti átalakulásokat (kirúgásokat és összevonásokat) a megváltozott impresszumok alapján is ki lehet következtetni. Pauska Zsoltot például 2024 szeptemberében nevezték ki az Új Dunántúli Napló és a Somogyi Hírlap, valamint azok webes felületeinek élére, de mostanra már a Tolnai Népújság és annak online felülete, a TEOL is az ő irányítása alá került. Hasonló összevonást jelentett a Szegeder és Kecsup: a Délmagyarnak és Petőfi Népének is ugyanaz lett a főszerkesztője. Az elmúlt hetek elbocsátási hulláma még nyilván nem ért véget, várhatóan még több száz ember távozhat a fideszes médiából. 


#holmiez 

Tegnap az Instagramon, ma a hírlevélben. Hol van és mi ez?