Az elszakadás stációi – Pécsen is közönségtalálkozón mutatták be Hajdu Szabolcs új filmjét

Az elszakadás stációi – Pécsen is közönségtalálkozón mutatták be Hajdu Szabolcs új filmjét
Részlet az Egy százalék indián című filmből – Forrás: Mafab

Pécsen meglehetősen gyér közönség előtt, vasárnap mutatták be Hajdu Szabolcs új filmjét, az Egy százalék indiánt az Uránia moziban. A vetítés után a rendező válaszolt a nézők kérdéseire, amelyekből azért több volt, mint amire az üres székekből számítani lehetett.

Negyvenes, ballonkabátos nő érkezik meg az otthonába, fején fülhallgató, benne Víg Mihály énekli a Balaton Zenekar Mindig mindent című dalát. A nő elbliccelte férje legjobb barátjának a temetését, de a lakásukban rögtönzött tort nem úszhatja meg. Három, a társadalmi ranglétra és a párkapcsolati fogalmatlanság különböző szintjén álló férfi, és három, a türelmesség és a beletörődés különböző szintjeit képviselő nő tölti együtt az estét egy – vélhetően – budapesti lakásban. Ez Hajdu Szabolcs új filmjének a kiindulópontja, amely a trilógia korábbi két részéhez hasonlóan eredetileg színpadra (lakásszínházra) íródott, és számos eljátszott előadás után került csak mozivászonra.

Az Ernelláék Farkaséknál és a Kálmán nap személyes hangvétele az Egy százalék indiánban is visszaköszön, bár itt sem kifejezetten autofikciós alkotásról van szó. Az egyes filmnek története nem folytatódik, a szereplők nem azonosak – de a szerepeket játszó színészekben van átfedés –, a három film inkább tematikusan és formanyelvében kapcsolódik egymáshoz. Precíz, de természetesnek ható mondatok hangzanak el, melyek bárki számára ismerősek lehetnek. Azonban a trilógia zárófilmje sokkal kevesebbet tartalmaz ezekből a finom, közös tapasztalásokból, ami markánsan megkülönbözteti az előző két résztől. A debreceni cigány zsargonban beszélő, saját testét orvosi kísérleteken kiárusító karakter végletekig nyomasztó jelenléte és megnyilvánulásai elviszik a fókuszt a másik két páros viszonyairól. A feszültség annyira fojtogató, hogy amikor végre elhangzik az első poén a filmben, a néző olyan felszabadultan nevet, mintha a hajóvásárlás az évezred tréfája lenne – egyébként csaknem az is.

Hajdu Szabolcs (b) a közönségtalálkozón nem csak Major Zoltán (j) kérdéseire válaszolt az Urániában – Fotó: Rehova Kata

A Nemzeti Filmintézet támogatása nélkül, ám csekély szlovák állami támogatással forgatott film címe az elhunyt genetikai vizsgálatának eredményéből adódik. Barátai szerint kész szerencse, hogy a néhai Keselyű életében már nem kapta kézhez etnikai hátterének bizonyítványát, mely szerint a román, szlovák, askenázi mellett 1% native american (amerikai őslakos) vér is csörgedezett az ereiben. Hajdu a közönségtalálkozón elmesélte, hogy ragaszkodott volna ehhez a címhez a nemzetközi színtéren is, ám a producere ebbe nem egyezett bele: „Azt mondta, nem Európa-kompatibilis.” Így az angol cím a korábbi részek címéhez hasonlóan leíró jellegű Vulture’s Wake. 

A film hozza a már megszokott bravúros színészi játékokat (Tóth Orsolya, Gelányi Imre) és jól megírt karaktereket, de ez nem mindegyik szerepről mondható el. Vendégségben nehéz ürügyet találni a privát párbeszédek lefolytatására, az előző két filmben ez mégis sikerült hasonló szituációban – az Egy százalék indiánban kevésbé látszanak a személyes motivációk. Az első jelenetben látott ballonkabátos nő hátteréről, szerelmi viszonyáról felsejlő információk egy olyan ismerőssel való beszélgetésben hangzanak el, aki azt sem tudta, hogy a házigazda és felesége másnap Mexikóba költözik. Az ilyen valószerűtlen vonások szintén eltávolítják a filmet az előzményrészektől, amelyek egyedülállóan érzékeny módon ábrázoltak hétköznapi helyzeteket és viszonyokat.

Részlet a filmből – Forrás: Mafab

Hajdu elmondása szerint nagyon vágyott már a történet lezárására, hogy megszabaduljon attól a realista, hétköznapi filmnyelvtől, amelyet ebben a sorozatban tanult meg beszélni, és a családi, párkapcsolati dinamikák témájától, amely évtizedeken át foglalkoztatta. Az Egy százalék indián ehhez mérten olyan befejezése egy nagyon is személyes trilógiának, amelyre talán leginkább az alkotónak volt szüksége.

Szerző: Rehova Kata


Tovább »

Erre a szezonra megmenekült a botrányos pályáztatásba kevert pécsi Káptalan Kert

Erre a szezonra megmenekült a botrányos pályáztatásba kevert pécsi Káptalan Kert

Csütörtökön döntött a pécsi közgyűlés arról a pályázatról, ami nemcsak a helyi közvéleményt, de a teljes magyar zeneipart felháborította. A városvezetés végül az eredetileg megajánlottnál magasabb árat kér a pécsi szabadtéri színpad üzemeltetésére jelentkező és egyedüliként talpon maradt jelentkezőtől. A kedélyek egyelőre nem nyugodtak le, néhány politikusi felszólalás pedig csak

By Ervin Gűth
Gyanús pályázat miatt került veszélybe Pécs legjobb szabadtéri koncerthelyszíne

Gyanús pályázat miatt került veszélybe Pécs legjobb szabadtéri koncerthelyszíne

A pécsi belvárosban található Káptalan Kert az elmúlt években országosan is elismert rendezvényhelyszín lett, ahol tavasztól őszig – Ákostól a Carson Comáig – a legnépszerűbb hazai zenekarok lépnek fel, gyakran pécsi előzenekarral. Az üzemeltetők egyike szerint most egy nagyon furcsa eljárás vethet véget a sikerszériának: a 26 oldalas szakmailag alátámasztott anyagukkal szemben

By Ervin Gűth