Patthelyzet és durva kampány után Kertvárosban dől el a pécsi közgyűlés végső összetétele

Patthelyzet és durva kampány után Kertvárosban dől el a pécsi közgyűlés végső összetétele
Kertváros (egykori nevén Lvov-Kertváros) sok szempontból egy külön város Pécsen belül – Fotó: Gűth Ervin

„Na, azt én pont leszarom” – mondta egy 50 év körüli helyi férfi, amikor a közelgő időközi választásról kérdeztem Pécs főként panelházakból álló városrészében. Nem ez volt az egyetlen, lényegét tekintve ugyanilyen tartalmú, rövidre zárt párbeszéd az elmúlt két hétben, de több mint 30-an – idősebbek, fiatalabbak, nők, férfiak, ellenzékiek, fideszesek – azért hosszabban is szóba álltak velem. A pécsi 15-ös egyéni választókerületben a június 9-i önkormányzati választáson szavazategyenlőség alakult ki, új voksolást kellett kiírni, ezért csak most vasárnap dől majd el a következő közgyűlés összetétele és a közhangulatra voltam kíváncsi.

Ugyanis, a pécsi választás vegyes eredménnyel zárult: Péterffy Attila ellenzéki polgármester nagy fölénnyel győzte le fideszes kihívóját, azonban a képviselő-testületben elvesztette az elmúlt öt évben megszokott stabil többségét. Péterffyéknek kilenc, a kormánypártoknak pedig tizenegy biztos szavazata lesz az október elején felálló közgyűlésben. Rajtuk kívül a Magyar Kétfarkú Kutyapárt, a Mi Hazánk, a Tiszta Kezek és a Mindenki Pécsért Egyesület is egy-egy képviselőt juttatott a testületbe.

A többséghez viszont legalább tizenhárom szavazat kellene, ami akkor sem lesz meg senkinek, ha ezt az időközi választást a Fidesz húzza be. Ráadásul az egy-egy jelölttel rendelkező formációk – a jelenlegi állás szerint – senkit sem fognak automatikusan támogatni. Azaz, látszólag kicsi a tét a közelgő időközin, a következő ciklusban mindenképpen alkukra és kompromisszumokra lesz szükség. Mégis, az augusztus óta zajló intenzív kampányból egyáltalán nem egy súlytalan szavazásra lehet következtetni.

Fideszes csere, ellenzéki rebranding

A választókerületi szavazategyenlőséget a kormánypártok részéről Vörösné Deák Andrea, egy helyi jótékonysági civil szervezet vezetője hozta össze júniusban. De mivel jogilag teljesen új voksolásról van szó, így most bárki indulhatott, a politikai újonc Vörösnét pedig le is cserélték egy igazi veteránra. Kővári János 20 éve hallatja hangját a pécsi közgyűlésben, többnyire a Fidesszel szövetségben, de majdnem egy ciklus erejéig a kormánypártok „konstruktív ellenzékeként” is. A legutóbbi két választáson azonban kikapott: a parlamenti képviselőség nem jött össze 2022-ben, és még az egyéni választókerületi megmérettetést is elbukta most júniusban. Azaz, ha nincs ez a döntetlen, Kővári politikai pályafutása is véget érhetett volna.

A plakátkampány gyorsasági versenyét a Fidesz nyerte meg – Fotó: Gűth Ervin 

„Csak miatta megyek el szavazni” – mondja egy 30-as évei végén járó férfi a 15-ös választókerületben és közben Kővári plakátjára mutat. „Tudom, hogy kik indulnak, bárki jöjjön, csak ő ne” – fejti ki bővebben a kérésemre. Akik egyáltalán ismerték a jelölteket, többségében hasonló véleményeket fogalmaztak meg, jól mutatva, hogy a konzervatív értékeket valló, a Fidesszel felemás viszonyt ápoló Kővári János mennyire megosztó személyiség. A kampányt hatalmas lendülettel kezdte, azóta is több fronton küzd. Ehhez még egyházi segítséget is kapott: augusztus 20-án az egyik kertvárosi katolikus kápolnában a pulpitusról szólhatott a hívekhez.

Persze, olyan fideszes választót sem volt nehéz találni, akinek a voksára biztosan számíthat. Ami a kormánypárti üzeneteket hűen felmondó Kővári esetében azért sem csoda, mert az elmúlt hetekben a kormánypárti aktivisták töretlenül járták a környéket. A fideszes mozgósítás pedig egy időközi, alacsonyabb részvétellel zajló választás esetében még többet érhet, mint általában.

De tudják ezt az ellenzéki oldalon is, és hasonló terepmunkát folytatnak a momentumosok, DK-ások, MSZP-sek és civilek a jobbikos Fürj Csabáért a kerületben. Az egyik aktivista szerint sok olyan szimpatizánssal találkoztak, akik valamiért nem mentek el júniusban, de most mindenképpen szavazni fognak. „Akkor ilyen-olyan okok miatt kihagyták, azt hitték sima győzelem lesz és csodálkoztak az eredményen” – tette hozzá.

„Engem a zebrákkal megvettek” – vallja Lilla, az egyik húszas éveiben járó anyuka. Amúgy is úgy látja, hogy az elmúlt években lett gazdája a városnak, fejlesztések történtek a környezetében, de a biztonságos közlekedésre fektetett hangsúly a legszimpatikusabb neki.

A pártlogók teljesen kikoptak a jobbikos jelölt mellől – Fotó: Gűth Ervin

Az ellenzék nem cserélte le a jelöltjét a döntetlen után, de Fürj Csaba plakátjairól közben eltűntek a pártlogók és egy új jelölőszervezet – Péterffy Attila Pécs Jövöjéért Egyesület – szerepel majd a neve mellett a szavazólapokon is. Sőt, a plakáton egyenesen a pártatlanságot hangsúlyozzák. A választókerületekben elszenvedett vereségeket sokan annak tudták be, hogy a szétszakadt ellenzék és sok induló miatt nem volt egyértelműen azonosítható, hogy kik Péterffy Attila jelöltjei. Ezt megerősítették a választókerületben folytatott beszélgetések is: a legtöbben az intenzív kampány ellenére sem tudták megmondani, hogy kik is indulnak, de a polgármestert természetesen ismerték.

Ugyanakkor, még az ellenzékiek közül sem volt mindenkinek egyértelműen jó véleménye róla. „Az elmúlt öt évben talán egyszer láttam itt, azóta semmi” – mondja a 65 éves, rokkantnyugdíjas Szilveszter. „Aztán mit sikerült megoldani? Felújították ezt az utat, a padokat meg elvitték innen, hogy a hajléktalanok nehogy ráfeküdjenek. Nem ez a jó megfejtés” – teszi hozzá, de a következő mondatban már a csalódottság, apátia kerül szóba. A beszélgetések során ez is általános volt: elsősorban nem a helyi, hanem az országos politikába vetett bizalom semmisült meg és nyomja rá a bélyegét a helyi témákra is.

„Egy forradalmat átéltem Romániában. Utána jöttem ide, azóta vagyok Pécsen, de úgy érzem, hogy Magyarországon is ez kéne” – mondja egy ötvenes évei végén járó férfi. „Gödörben vagyunk, tök mindegy, hogy most ki nyer” – teszi hozzá egy hasonló korú nő. „Az emberek nem gondolkodnak, fentről várják a megoldást és nem akarnak valójában semmit csinálni. Ezért is tartunk itt. Már rég borítani kellett volna mindent!”

Durva kampány

Vörösné Deák Andrea, a Fidesz korábbi jelöltje augusztusban magánéleti okokra hivatkozva lépett vissza az újabb kampánytól, ami szerinte túl durvának ígérkezik. Tényleg durva lett, igaz a fideszes média kezdett augusztus végén súlyos lejárató-hadműveletbe. Először a kormánypárti megyei napilap hozta fel a „sertés-ügyet”, amiben a közterület-felügyeletet és az egyik meg nem nevezett városházi képviselőt gyanúsították meg azzal, hogy előbbiek felhízlaltak, utóbbi pedig elszállított egy befogott állatot.

Ez a cikk nem kavarta fel különösebben a kedélyeket, de nem sokkal később, egy másik helyi fideszes lap több cikkben, tovább habosítva a gyakran változó részletekkel színezett történetet, már megnevezte az időközi választáson induló Fürj Csabát. Sőt, közös képre montírozta a képviselőt és egy disznót. A képviselő tagadja, hogy bármi köze lenne az ügyhöz, rágalmazásnak tartja a cikkeket, politikusi megnyilatkozásoknak, amelyek miatt jogi lépéseket fontolgat és méltatlannak nevezi a történteket. A fideszes média megkereséseire a rendőrség cáfolta, hogy bűncselekménnyel kapcsolatos nyomozás lenne folyamatban. A fideszes bulvárújság egyébként két éve éppen egy másik pécsi jobbikos ellen vesztett pert, akkor 1 millió forint körüli összeget kellett csak sérelemdíjként fizetniük.

Akik beleálltak

Ebbe a kampányba a fideszes Kővári János nem állt bele, de Fürj két másik két kihívója igen. Az ex-DK-ás ex-alpolgármesterhez kötődő Tiszta Kezek frakció támogatásával induló Körömi Attila egyenesen bűncselekményt emlegetett a Hír TV-ben. Az időközi választáson meglepetésjelöltként induló Körömi korábban volt már fideszes, majd jobbikos aztán momentumos politikus is. A júniusi önkormányzati választáson megpróbálta megfúrni az ellenzéki pártok és a polgármester indulását, de ezek a kifogások, fellebbezések – érdemi vizsgálat nélkül – lepattantak a választási bizottságról.

Szeptemberben is próbálkozott, legutóbbi kifogásában a választók megtévesztésével vádolja Fürj Csabát, de ez a beadvány is elvérzett. Az egykori fideszes országgyűlési képviselő több ügyben is feljelentést tett a városvezetés ellen az önkormányzati választás előtt. Ezek közül – egyelőre egyben – a rendőrség bűncselekmény hiánya miatt szüntette meg a nyomozást, de a fideszes média addig is sok cikket írt a „gyanús telekügyletről”.

A hosszú facebookos bejegyzésekben kampányt folytató Körömiről is kérdeztem a 15-ik egyéni választókerületben a járókelőket, de az ő nevét ismerték a legkevesebben. Viszont így is akadt, aki még emlékezett arra az országos sajtóban is felkapott abszurd ügyre, amikor fideszes városházi képviselőként próbálta meg leszedetni a Pécs főterén álló karácsonyfáról a vörös csillagokat. „Akinek ennyi kanyar van a pályafutásában, az jobban teszi, ha abbahagyja” – mondta a hatvan körüli volt bányász. Közben fideszes politikusok úgy próbálják beállítani Körömit, mintha a Tisza-szimpatizánsok szavazataira számíthatna és a fideszes Kővári érdemi kihívója lenne.

Az időközin még a Mi Hazánk jelöltje, Horváth Sándor indul és a párt két helyi vezetője is beleszállt Fürj Csabába. Ugyancsak a HírTV-nek nyilatkozva, bár visszafogottabban, mint Körömi. A szélsőjobbos párt Pécsen is történetének legjobb eredményét érte el, ebben a választókerületben is hozva a szavazatok 6,5%-át. Ami egy időközi választókerületi szavazásnál nem kecsegtet sok eséllyel, de a párt szerint meg tudják mutatni magukat, programjukat és ennek a későbbiekben lesz jelentősége. A közgyűlésben mandátumhoz jutó Varga Tamás szerint senkivel sem fognak összefogni, csak „a pécsiek érdekeinek” megfelelően fognak szakmailag együtt szavazni.

Az időközi választás egyik érdekessége, hogy egy hagyományosan balos választókerületben lényegében csak jobboldali jelöltek indulnak. Már amennyiben ezeknek a fogalmaknak még van bármi jelentése a hazai politikában.

Tartalmi együttműködés keretében a cikk először a Telexen jelent meg.


Bénító patt, nagykoalíció vagy valami teljesen más? Mi lesz az önkormányzati választás után Pécsen?
Az önkormányzati választás Pécsen korábban nem tapasztalt eredményt hozott: a polgármesternek nem lesz többsége az októberben felálló közgyűlésben. Sőt, önmagában egyetlen politikai formációnak sem lesz. Okokról, a várható helyzetről beszélgettünk. Résztvevők: Csizmadia Péter (Fidesz), Hankó Viktória (MKKP), Zag Gábor (Pécs Jövőjéért - DK), Szegedi Péter (politológus, PTE) Moderátor: Gűth Ervin

Tovább »

Nem a megszaladt fűrésztől lesz szebb a Kálvária út, hanem egy utolsó utáni Kővári-akciótól

Nem a megszaladt fűrésztől lesz szebb a Kálvária út, hanem egy utolsó utáni Kővári-akciótól

Október elején facsemetéket ültettek a Kálvária sétányon. A beavatkozás Kővári János egyik legutolsó képviselői intézkedésének köszönhető. Facebook-posztjában úgy fogalmazott: „Véget ért a Kálvária utca kálváriája. Korábban öles fák adtak árnyat az itt élőknek, de kivágták őket. Ezért a lakók kérésére képviselői keretemből támogattam 20 fa kiültetéset.” Bár a bejegyzés megfogalmazása

By mecseki müzli
A felújított Vince utcát átadták, újabb forgalomváltozás jöhet a Tettyén

A felújított Vince utcát átadták, újabb forgalomváltozás jöhet a Tettyén

Több hónapnyi csúszás után befejeződött a Vince utca burkolatának teljeskörű felújítása, és újra járhatóvá vált az autósok számára. A Biokom a hír közlésekor hangsúlyozta, hogy ideiglenes forgalmi rend lép életbe, amelyet az újonnan felálló közgyűlés felülírhat vagy véglegesíthet majd. A terület új képviselője már szeptemberben lakossági fórumot hívott össze, amin

By mecseki müzli