Van, ahol receptre jár – kipróbáltuk a Mecseki Erdőfürdőt

Van, ahol receptre jár – kipróbáltuk a Mecseki Erdőfürdőt

Már Pécsen is van erdőfürdő. A Japánból eredő meditatív módszer testre-lélekre pozitívan hat és néhány éve Magyarországon is elérhető. Sőt, Budapest XII. kerületében már „zöld receptre” is felírhatják az orvosok. Elmentünk a Mecseki Erdőfürdő egyik vezetett sétájára, szervezőkkel, résztvevőkkel beszélgettünk.


A hangoscikkeinkre podcastként is feliratkozhatsz itt.


Hétfős társaságként indulunk Égervölgy parkolójából az erdőbe. Eszter, az erdőfürdő vezetője instrukcióival irányítja figyelmünket a környezet sokszínűségére. Hol egy csörgedező patakparton, hol az ösvényekről letérve érzékeljük a természetet: a növények árnyékát lessük egy papírlapra vetülve, a közeli és távoli madarak hangját hallgatjuk, tekintetünkkel követjük a víz fodrozódását. A végén pedig festünk és megörökítjük az erdőfürdő témáját, ami a magból fa elnevezést kapta. 

„Az erdőfürdő egy vezetett, lassú séta az erdőben vagy a természetben, aminek a legfontosabb célja az, hogy felvegyük a természet ritmusát és megtapasztaljuk azt, hogy a természet részei vagyunk. Itt az érzékszerveinkkel is dolgozunk: a látással, a hallással, a tapintással, akár az ízérzékeléssel és a propriocepcióval, vagyis a testérzékeléssel.

A séta közben áthelyeződik a hangsúly a pörgős hétköznapi életről egyfajta lassabb észlelés felé”

– mesélte Tóth Eszter, képzett erdőfürdő-vezető.

Az 1980-as években Japánból induló módszer eredeti elnevezése shinrin-yoku, ami a természet atmoszférájában való megmerítkezést jelenti. Magyarországon 2019 óta vannak nemzetközi képesítéssel rendelkező erdőfürdő vezetők. A Magyar Erdőfürdő és Erdőterápia Társaság (MEET) megalakulását követő évben, 2022-ben pedig elindult az első hazai képzés. Az erdőfürdő módszertanának kidolgozása eredetileg az elvárosiasodás és a felgyorsult életmód ellensúlyozására jött létre. Ez egy természet alapú jóllét program, ami a testi, lelki és mentális egészség védelmét szolgálja. A vezetett erdei séta, tudományosan felépített módszertanával segíti a résztvevőket a tudatos jelenlét kialakításában, az érzékelésük megerősítésében, az ellazulásban és a lelassulásban. A cél pedig az, hogy ezeket a tapasztalatokat be tudják építeni a mindennapjaikba is.

Tovább »

Patthelyzet és durva kampány után Kertvárosban dől el a pécsi közgyűlés végső összetétele

Patthelyzet és durva kampány után Kertvárosban dől el a pécsi közgyűlés végső összetétele

„Na, azt én pont leszarom” – mondta egy 50 év körüli helyi férfi, amikor a közelgő időközi választásról kérdeztem Pécs főként panelházakból álló városrészében. Nem ez volt az egyetlen, lényegét tekintve ugyanilyen tartalmú, rövidre zárt párbeszéd az elmúlt két hétben, de több mint 30-an – idősebbek, fiatalabbak, nők, férfiak, ellenzékiek, fideszesek – azért

By Ervin Gűth
A szamizdat megtörte az állampárti cenzúrát – Danyi Gábor irodalomtörténésszel Havasréti József beszélgetett

A szamizdat megtörte az állampárti cenzúrát – Danyi Gábor irodalomtörténésszel Havasréti József beszélgetett

Danyi Gábor irodalomtörténész Az írógép és az utazótáska című kötetében az államszocialista időszakban megjelent és terjesztett tiltott művek, vagyis a szamizdatok hazai történetét mutatja be. A szerzővel a PécsLIT Fesztiválon tartott könyvbemutatóján Dr. Havasréti József egyetemi docens beszélgetett. Kapás Réka beszámolója. „A kritikus értelmiség a Szovjetunióban nagyon hamar a saját

lock-1 By mecseki müzli