Van, ahol receptre jár – kipróbáltuk a Mecseki Erdőfürdőt

Van, ahol receptre jár – kipróbáltuk a Mecseki Erdőfürdőt

Már Pécsen is van erdőfürdő. A Japánból eredő meditatív módszer testre-lélekre pozitívan hat és néhány éve Magyarországon is elérhető. Sőt, Budapest XII. kerületében már „zöld receptre” is felírhatják az orvosok. Elmentünk a Mecseki Erdőfürdő egyik vezetett sétájára, szervezőkkel, résztvevőkkel beszélgettünk.


A hangoscikkeinkre podcastként is feliratkozhatsz itt.


Hétfős társaságként indulunk Égervölgy parkolójából az erdőbe. Eszter, az erdőfürdő vezetője instrukcióival irányítja figyelmünket a környezet sokszínűségére. Hol egy csörgedező patakparton, hol az ösvényekről letérve érzékeljük a természetet: a növények árnyékát lessük egy papírlapra vetülve, a közeli és távoli madarak hangját hallgatjuk, tekintetünkkel követjük a víz fodrozódását. A végén pedig festünk és megörökítjük az erdőfürdő témáját, ami a magból fa elnevezést kapta. 

„Az erdőfürdő egy vezetett, lassú séta az erdőben vagy a természetben, aminek a legfontosabb célja az, hogy felvegyük a természet ritmusát és megtapasztaljuk azt, hogy a természet részei vagyunk. Itt az érzékszerveinkkel is dolgozunk: a látással, a hallással, a tapintással, akár az ízérzékeléssel és a propriocepcióval, vagyis a testérzékeléssel.

A séta közben áthelyeződik a hangsúly a pörgős hétköznapi életről egyfajta lassabb észlelés felé”

– mesélte Tóth Eszter, képzett erdőfürdő-vezető.

Az 1980-as években Japánból induló módszer eredeti elnevezése shinrin-yoku, ami a természet atmoszférájában való megmerítkezést jelenti. Magyarországon 2019 óta vannak nemzetközi képesítéssel rendelkező erdőfürdő vezetők. A Magyar Erdőfürdő és Erdőterápia Társaság (MEET) megalakulását követő évben, 2022-ben pedig elindult az első hazai képzés. Az erdőfürdő módszertanának kidolgozása eredetileg az elvárosiasodás és a felgyorsult életmód ellensúlyozására jött létre. Ez egy természet alapú jóllét program, ami a testi, lelki és mentális egészség védelmét szolgálja. A vezetett erdei séta, tudományosan felépített módszertanával segíti a résztvevőket a tudatos jelenlét kialakításában, az érzékelésük megerősítésében, az ellazulásban és a lelassulásban. A cél pedig az, hogy ezeket a tapasztalatokat be tudják építeni a mindennapjaikba is.

Tovább »

Erre a szezonra megmenekült a botrányos pályáztatásba kevert pécsi Káptalan Kert

Erre a szezonra megmenekült a botrányos pályáztatásba kevert pécsi Káptalan Kert

Csütörtökön döntött a pécsi közgyűlés arról a pályázatról, ami nemcsak a helyi közvéleményt, de a teljes magyar zeneipart felháborította. A városvezetés végül az eredetileg megajánlottnál magasabb árat kér a pécsi szabadtéri színpad üzemeltetésére jelentkező és egyedüliként talpon maradt jelentkezőtől. A kedélyek egyelőre nem nyugodtak le, néhány politikusi felszólalás pedig csak

By Ervin Gűth
Gyanús pályázat miatt került veszélybe Pécs legjobb szabadtéri koncerthelyszíne

Gyanús pályázat miatt került veszélybe Pécs legjobb szabadtéri koncerthelyszíne

A pécsi belvárosban található Káptalan Kert az elmúlt években országosan is elismert rendezvényhelyszín lett, ahol tavasztól őszig – Ákostól a Carson Comáig – a legnépszerűbb hazai zenekarok lépnek fel, gyakran pécsi előzenekarral. Az üzemeltetők egyike szerint most egy nagyon furcsa eljárás vethet véget a sikerszériának: a 26 oldalas szakmailag alátámasztott anyagukkal szemben

By Ervin Gűth