A pécsi egyetemi kórházak minden műtőjében van klíma, voltak meghibásodások, de a nyári hőség miatt nem kellett operációkat átütemezni
A Pécsi Tudományegyetem kórházaiban nem kellett átütemezni műtéti beavatkozást június és augusztus között, annak ellenére, hogy ebben az időszakban összesen 380 alkalommal érkezett hozzájuk hibabejelentés, klímák meghibásodása miatt – tudtuk meg közérdekű adatigénylésünkre érkező válaszból. A kórtermeknek pedig valamivel több mint felében van valamilyen klimatizálás.
Az idei nyáron tapasztalt tartós hőség miatt cikksorozatban foglalkoztunk a pécsi klímahelyzettel. A utolsó, kórházi klímákról szóló cikk kapcsán felkerestük az egyetem fenntartóját, azonban mivel nem kaptunk teljeskörű választ kérdéseinkre, így közérdekű-adatigénylést nyújtottunk be. Így tudtuk meg többek között azt is, hogy a Klinikai Központ hány műtője és kórterme klimatizált.
A hőhullámok nem kímélték az alulfinanszírozott magyar egészségügyet sem. A műtők leállásáról, a harminc fokos hőségben fekvő betegekről és sugárterápiák elhalasztásáról szóló hírek miatt korábbi cikkünkben utánajártunk a PTE Klinikai Központ klimatizációjának. Ahogy azt korábban megírtuk, a 28 telephellyel rendelkező Klinikai Központ műtőiben, – az egyetem fenntartójától kapott válasz szerint – a megengedett hőmérséklet 18–24 °C között van. A betegellátó egységekben összesen 1100 darab klímaberendezés működik, így valamennyi műtő és az egyéb terek klimatizáltsága megoldott. „Az extrém időjárás következményeként voltak a klímaberendezéseket érintő meghibásodások, de ezeket a problémákat 24 órán belül elhárították a szakemberek, így működési zavart nem okoztak. Az egészségügyi ellátásban fennakadás nem történt” – írták válaszlevelükben. Az ezt követően benyújtott közérdekű-adatigénylésünk által kiderült, hogy az egyetemhez tartozó kórházak hűtése az országos átlaghoz képest jó helyen áll, ugyanis: minden műtő rendelkezik működő klímaberendezéssel, a kórtermeknek pedig 55 százaléka légkondicionált.
Országos viszonylatban kimagaslóak a pécsi adatok
A Magyar Kórházszövetség (MKSz) 2019-es országos felmérése szerint a műtők 33 százalékába, az intenzív osztályok 41 százalékában, a betegszobáknak pedig 98 százalékában nem volt hűtés. Azonban az egészségügyi intézmények klimatizálása nem kényelmi kérdés: a műtők mesterséges levegőellátó rendszerét steril klímaberendezéssel kell biztosítani, amely képes az óránként húszszoros légcserére. Emellett az operációk során nyáron sem lehet 25 Celsius-foknál magasabb hőmérséklet, valamint 60 százaléknál magasabb relatív nedvesség. Túl magas hőmérséklet esetén nő a sebfertőzés kockázata, az osztályon fekvő betegek gyógyulását pedig jelentősen visszaveti a benti hőség. Habár az MKSz által készített felmérés öt évvel ezelőtti adatok szól, azonban jelentős javulásra azóta sem lehet számítani, az utóbbi években az egészségügyre fordított állami kiadások mértéke mellett. Annak ellenére, hogy a kormány 2018. és 2024. között 16 milliárd forintot fordított a kórházi klímákra, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) 2021-es becslése szerint több mint 40 milliárd forintra lenne szükség, csak az egészségügyi klímahelyzet megoldására. Az országos átlaghoz képest azonban a PTE-hez tartozó klinikákon kimagaslóan jó a helyzet.
Az egyetemtől kapott válasz alapján a hozzájuk tartozó intézményekben minden műtőben működik klímaberendezés, az 1059 kórterem közül 579-ben van valamilyen formában klimatizálás, amely 55 százalékos lefedettséget jelent.
Az utóbbi hónapokban sorra meghibásodó kórházi klímák egyik következménye volt, hogy több kórházban operációk maradtak el. Amellett, hogy számos hír jelent meg a különböző intézményekben elhalasztott műtétekről, szeptember 18-ig nem jelent meg hivatalos adat a témában. Ekkor került nyilvánosságra az a dokumentum, amelyből kiderül, hogy – habár idén júliusban volt a modern mérések kezdete óta a legintenzívebb hőhullám Magyarországon – az OKFŐ csupán a hónap utolsó hetétől, július 23-tól vezette a klímák működési zavarai miatti ellátási adatokat. E szerint a július 23-a és augusztus 28-a közötti időszakban, az OKFŐ által fenntartott egészségügyi intézményekben 191 nem sürgős műtét maradt el, légkondicionáló meghibásodása miatt.
Ezzel szemben a PTE kórházaiban nem kellett átütemezni műtéti beavatkozást június és augusztus között, annak ellenére, hogy ebben az időszakban összesen 380 alkalommal érkezett hozzájuk hibabejelentés, klímák meghibásodása miatt.
Szerző: Kapás Réka