Negyedszer is sztrájkolhatnak a Tüke Busznál. Elmondjuk, hogy mi vezetett idáig

Negyedszer is sztrájkolhatnak a Tüke Busznál. Elmondjuk, hogy mi vezetett idáig

Három sztrájk, sok tárgyalás, sztrájkjogi per, harcias nyilatkozatok után sem született megállapodás a sofőrök idei béremeléséről. Hamarosan kiderül, hogy az önkormányzati választás előtt lesz-e még tiltakozás a 25%-os béremelésért vagy megelégednek a már bevezetett 18,5%-kal. 

A Tüke Busz az előző évekhez hasonlóan még tavaly decemberben bértárgyaláshoz kezdett a cégnél működő szakszervezetekkel, azaz a Független Demokratikus Szakszervezettel (FDSZ), és a Szolidaritás Autóbusz-Közlekedési Szakszervezettel (SZAKSZ) a buszvezetők béremeléséről. Az önkormányzati tulajdonú vállalat szerint azonban a tárgyalások eleinte nem voltak sikeresek, mert egyik szakszervezet sem vett részt jogszerűen. 

Az elhúzódó viták, tárgyalások után február 9-én a Tüke Busz végül 18%-os béremeléssel állt elő, melyet az FDSZ el is fogadott. Az önkormányzati cég hangsúlyozta, hogy ez az ágazatban magas bérfejlesztésnek számít. A Volánnal 17%-os emelésben egyeztek meg a szakszervezetek. A megajánlott emelést azonban SZAKSZ nem fogadta el, tovább folytatták a bérharcukat. 

A buszos cég vezérigazgatója ezután saját hatáskörben 18,5%-os emelést vezetett be, amit januárig visszamenőleg ki is fizették a buszvezetőknek.

A társaság szerint ez már meghaladja a KSH által közzétett inflációs mutatókat is, és az egyéb juttatásokkal kiegészítve összesen 19,8%-os keresetemelést jelent. Azonban ezt az intézkedést is egyelőre csak az FDSZ fogadta el, a SZAKSZ még nem.

„Úgy ítéljük meg, hogy a Tüke Busz Zrt. autóbusz-vezetőket érintő, az ágazati átlagot és az infláció mértékét is meghaladó, azaz reálbér-növekedést eredményező kereset-növelési ajánlata elfogadható”

– írta a Mecseki Müzli kérdésére az önkormányzati cég.

Megkeresésünkre Dobi István, a SZAKSZ elnöke elmondta, hogy szerintük más autóbusz-közlekedést végző vállalatok sokkal kevesebb terheléssel, magasabb bért fizetnek, így az elvándorlás a Tükétől a mai napig nem állt meg, jelentős a munkaerőhiány. Szerintük emiatt legalább a 25% lenne az elfogadható emelés. 

Az elnök szerint a bérmegállapodás már politikai kérdéssé vált. „Továbbá a polgármester, mint a Tüke Busz tulajdonosi jogokat gyakorlója, ezt már presztízskérdésként kezeli” – fogalmazott.

Arra a kérdésre, hogy mit értek el az eddigi sztrájkokkal, a szakszervezet elnöke így válaszolt: 

„Az elmúlt három sztrájkunknak eddig annyi eredménye volt, hogy a munkáltató az üzleti terv elfogadása előtt, január 1. napjával, egyoldalúan meglépte a 18,5%-os alapbéremelést. Múlt év decemberében úgy értesültünk, hogy a Tüke Busz 13-14% körül tervezi növelni a bért 2024. évben. Ettől akkor már 4,5%-kal magasabb bérfejlesztést értünk el a nyomásgyakorlással.”

A Szolidaritás Autóbusz-Közlekedési Szakszervezet egy ideig 20%-os emeléssel is beérte volna, de ennek az engedménynek a március 7-i határidőt szabtak. Miután így sem született megállapodás, visszaálltak az eredeti, 25%-os követelésükhöz. Habár újabb munkaszüntetésre még nem került sor, továbbra is kérdés maradt, hogy mikor születhet tényleges megállapodás. A Tüke Busz Zrt. elárulta, hogy továbbra is nyitottak a megegyezésre, de a már bevezetett 18,5%-nál magasabb emelést nem fognak ajánlani. 

A SZAKSZ viszont éppen a sztrájkhajlandóság felmérésén dolgozik, és ha az autóbuszvezetők többsége még mindig támogatja a bérharc folytatását, akkor a következő eredménytelen bértárgyalás után döntenek a következő munkabeszüntetés időpontjáról, tudtuk meg. Dobi István egy friss bejegyzésben viszont azt is elismerte, hogy abba fogják hagyni az idei bértárgyalásokat, ha a többség már esetleg nem támogatná a további tiltakozásokat.

Dobi szerint a SZAKSZ jobban képviseli a vezetők érdekeit az FDSZ-nél:

„…felvet kérdéseket, hogy a korábban 200 feletti tagsággal rendelkező szakszervezet, hogy vált ma már csak második taglétszámmal rendelkező szakszervezetté. Mi pedig pár év alatt közel 110 főre növeltük a taglétszámunkat a Tüke Busznál, ezzel a SZAKSZ átvette a vezetést. Sokáig csak egy szakszervezet volt a Tüke Busznál, most miért van kettő? Egy elégedett tag, nem lép ki abból a szakszervezetből, ami harcol érte és megfelelő színvonalon képviseli!” – fogalmazott.

A témában kerestük a Független Demokratikus Szakszervezetet is, de a cikkünk írásáig nem kaptunk választ. 

💡
Olvasóink kérésére Mecseki Müzli több cikkben foglalkoztunk a pécsi tömegközlekedés helyzetével. A hírlevél feliratkozóit nemrég néhány kérdés megválaszolására kértük. A felmérés nem reprezentatív, de az eredmény mégis érdekes. A válaszadók 95%-a tudott arról, hogy sztrájkok voltak, de a 90%-uknak nem befolyásolták a mindennapjaikat. A válaszolók 40%-a semleges a sofőrök követelésével kapcsolatban, de 52%-uk inkább támogatja vagy nagyon is támogatja még a 25%-os alapórabér-emelést is. 
A képet az 1-2 mondatos olvasói vélemények tovább árnyalták. Van, aki úgy látja, hogy már a 20%-os követelés is túlzó, a növekedés mértéke az infláció mértéke felett van. Mások egyenesen teljes, általános munkabeszüntetést javasoltak, illetve akár vadsztrájkot, ami a pécsi szemétszállítóknál hozott gyors bérrendezést.

Tárgyalásokon túl, hadüzeneten innen

A SZAKSZ a sztrájkokon kívül többször üzent a Tüke Busznak a közösségi médián keresztül. Előfordult, hogy számon kérték egy próbaidős dolgozó kirúgását, mert szerinte a munkabeszüntetésben való részvétele miatt bocsátották el (mi úgy tudjuk, hogy egyéb okokból mondtak fel neki). 

Azonban az egyik legfigyelemfelkeltőbb bejegyzés talán a március 20-i volt, amihez egy olyan Tüke Busztól származó levelet is csatoltak, melyet a önkormányzati cég vezérigazgatója, Skutnik Tibor írt alá. A levélben Skutnik arról tájékoztatja a munkavállalókat, hogy a bíróság első fokon jogellenesnek ítélte meg a január 29-i sztrájkot. A SZAKSZ elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a döntés még nem volt jogerős, és fellebbezést ígért. A fellebbezésnek úgy tűnik meg is lett a gyümölcse, mert április 3-án kiderült, hogy a SZAKSZ-nak kedvezett a másodfokú bíróság, nem találták jogellenesnek a januári munkabeszüntetést.

Dobi szerint a Tüke Busz vezérigazgatójának közleménye idő előtti volt, és meg kellett volna várnia a másodfokú döntést.

A Tüke Busz Zrt. így kommentálta az esetet: 

“[a Tüke Busz] vezérigazgatója a kinevezése óta kiemelten fontosnak tartja, hogy a társaság valamennyi munkavállalóját hitelesen tájékoztassa a cég történéseiről. A vezérigazgató a bíróság elsőfokú ítéletéről ugyanúgy tényszerű tájékoztatást adott a társaság dolgozói számára, ahogy a másodfokú ítéletről is.”

A SZAKSZ trükközéssel is meggyanúsította a zöld buszos cég vezetését, mondván, hogy átszervezésekkel tompították a sztrájk hatékonyságát. A Tüke Busz a Mecseki Müzlinek így fogalmazott:

„A munkabeszüntetésre vonatkozó minimális szolgáltatás mértéke objektív, azt jogszabály írja elő. Ez alapján minden munkabeszüntetés idejére sztrájkmenetrendet készítettünk, aminek végrehajtása a sztrájkban résztvevő kollégák számára is kötelező. A munkabeszüntetések időszakában a jogszabályi előírásoknak megfelelően szerveztük a munkát az autóbusz-vezetők számára.“
Már hónapokkal a hivatalos kampány előtt kikerültek a kormányzati propagandaplakátokat idéző gerillamatricák Pécsen – Fotó: Gűth Ervin

Az ezzel kapcsolatos kérdésünkre Dobi István kijelentette: „A bérharcunk a Tüke Busznál egyik párttal sem hozható kapcsolatba, ahogy ez az országos sztrájkunknál sem volt tapasztalható. Tehát nem érdekel minket az, hogy ezt, hogy használják ki, a választásokkal kapcsolatban. Szakszervezetünk minden párttól egyenlő távolságot tart és a munkáltatóktól is teljesen független a működése.”

A Szolidaritás Autóbusz-Közlekedési Szakszervezet jövőbeli sztrájkokkal kapcsolatos döntése április 22-e után várható. Megállapodás hiányában akár még a június 9-i választáson akár jelentősége is lehet még a sztrájkoknak.

Frissítés: Hétfőn, azaz április 22-én késő délután a SZAKSZ bejelentette, hogy a Tüke Busz 250 autóbuszvezetőjéből 42 (16%) támogatta a bérkövetelés fenntartását, a többség elégedett a 18,5 %-os keresetfejlesztéssel. „Mindezek után kijelenthető, hogy a SZAKSZ 2024. évre szóló bértárgyalásokat a munkáltatóval befejezi és bérmegállapodást nem kíván kötni a Tüke Busz Zrt. vezetésével” – írta Dobi Istán a szakszervezet Facebook-oldalán.

Szerző: Kalmár Kristóf


A szakszervezetiség helyzetéről, kihívásairól, lehetőségeiről beszélgetést szervezünk április 29-én 17 órától a Reggeliben (Király u. 23–25.). Minden részlet ennél az eseménynél olvasható:

Read more

A munkahelyeden ki áll ki érted? Szakszervezetek, problémák, megoldások

A munkahelyeden ki áll ki érted? Szakszervezetek, problémák, megoldások

A Mecseki Müzli második saját rendezvényére három pécsi szakszervezeti vezetőt hívtunk meg, hogy a közösségi érdekérvényesítés lehetőségeiről, a szakszervezetek megítéléséről kérdezzük őket. Az eseményről ezúttal felvétel is készült: A beszélgetés meghallgatható podcastként is: Apple | Google | Spotify | Acast | RSS | YouTube Résztvevők: Hofekker Ferenc (Független Demokratikus Szakszervezet - Tüke Busz) Nagy Erzsébet

Páva Zsolték szerepét is vizsgálni kell, első fokra dobta vissza a Volvo-ügyet az ítélőtábla

Páva Zsolték szerepét is vizsgálni kell, első fokra dobta vissza a Volvo-ügyet az ítélőtábla

Hosszan sorolta az elsőfokú eljárásban elkövetett hibákat a másodfokon eljáró Pécsi Ítélőtábla a Volvo-botrány néven elhíresült ügyben. Olyan nagyszámú és olyan szintű problémák merültek fel, hogy nemcsak új eljárásról hoztak határozatot, de az ügyet rendkívüli módon nem is az első fokon eljáró Kaposvári Törvényszékre, hanem a Szekszárdi Törvényszékre továbbítják. A